Ana sayfa » Eğitim ve Öğrenci Koçluğu

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU İÇİN EN ÖNEMLİ 10 ANAHTAR KELİME 

*Misyon: Hayatta mutlaka herkesin bir misyonu vardır. Hayatın kendisi bir misyondur zaten! Eğer hayatınızda misyonunuzun ne olduğunu biliyorsanız hedefe oku saplamışsınız demektir. Misyonunu iyi bilen biri yaşam koçu olmaya adaydır ve aynısını öğrenci koçluğu için de söyleyebiliriz. Öğrencilerin misyonlarını oluşturma aşamasında devreye siz girersiniz. Bazı öğrenciler misyonlarının ne olduğunu bilemeyebilirler. Bir şeyi öğrenirler ama ne için öğrendiğini bilmezler. Önemli olan bu edinimin kazandırılmasıdır.  

*Vizyon: Vizyon ileriyi görebilme ve tahlil edebilme yeteneğidir. Görebiliyorsanız varsınızdır! Ayrıca vizyon duygusal zeka ile ilintilidir. Eğer vizyonunuz sağlamsa geleceğe emin adımlarla ilerlersiniz, bu da öğrencilerinizin geleceklerinin parlak olmasına vesile olur.

*Özgüven: Kendinizden emin olun ki, öğrencileriniz de kendilerinden emin olsun! Bunu bir bumerang etkisi olarak tanımlayabiliriz. Evrene ne atarsanız onu geri alırsınız. Özgüven olmadan ne siz, ne de öğrencileriniz yol alır.

*Farkındalık: Kendinizin farkında mısınız? Eğer kendinizi çözdüyseniz sıra öğrencileri çözmeye geldi, çünkü onlar sizin yansımanız. Aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz? Öğrencilerle kurulan bağ oldukça önemli olduğu için onlara farkındalık kazandırmanız gerekiyor.

*Kendini tanıma: Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Kimsiniz? Amacınız nedir? Önce bunları bulun ki, öğrencilere faydanız dokunsun.

*Gözlem: Öğrencilerinizi gözlemliyor musunuz? Öğrencileriniz derste nasıl davranıyor? Gergin mi, yoksa mutlu mu? Yapılan her bir eylemin bir nedeni vardır önemli olan o eylemin neden yapıldığını bulmak ve daha iyiye doğru yol alabilmek…

*Analiz: Neden ve sonuçları tartışarak verimli sonuçlar üretmek o sonuçların etkisini tartışmak…

*Empati: Empatik olmak öğrenci için çok önemlidir. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız öğrencilerinize de aynı şekilde davranın, onlar sizin hazineleriniz. Olayları negatif olarak ele almayıp olaylara sevgi ile yaklaşırsanız sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sevgi içimizde filizlenen bir çiçektir ve o çiçeği her gün sulamalıyız.

*Anlayış: Anlayışlı olun ki, anlayış bekleyin

*Liderlik: Önce kendiniz lideri olun, sonra öğrencilerin, sonra da kitlelerin…!

BİR KOÇUN PERFORMANSINI AZALTAN 4 KRİTİK NEDEN 

Nedenler:

*Odaklanamama

*Mutsuzluk/kafaya takma

*Negatif enerji

*Depresif mod

Bireysel Çözümler:

*Kafayı dağıtan kötü olayları bilinçaltına etiketlemeyip, onların direk çözümüne gitmek… Sorunları çözüp odaklanmayı arttırmak! Sorunları ötelememek!

*Neden mutsuz olduğunuzun kaynağını bularak o mutsuzluğu mutluluğa dönüştürmek ve mutsuzluğun etkisini kaldırmak… Önce mutsuzluk kabule geçilir, sonra ortadan kaldırılır. Mutlu olacağınız şeyleri yapmanız mutsuzluğun gitmesini sağlar.

*Negatif enerjiden uzak durarak sürekli pozitif düşünmek ve pozitif insanlarla beraber olmak

*Dedresif moddan kurtulmak için bilinçlendirme çalışması yaparak, size nelerin iyi geldiğini bulmak ve onları içselleştirmek… Derin bir nefes alarak bir oh çekmek! Gergin ve depresif olmak, karşı tarafın da aynı şekilde olmasına sebebiyet verir. Yani ne ekerseniz onu biçersiniz, o nedenle ektiğinizi biçmeden önce iyi düşünün.

Kurumsal çözümler:

*Motivasyon toplantıları

* Farkındalık çalışmaları

* Bilinci arttırmak için düzenlenen seminerler ve proje bazlı araştırma-geliştirme çalışmaları

ZOR ÖĞRENCİ İLE İLETİŞİMİ GELİŞTİRME 

 1. Öğrenciden beklenen olumlu davranışları açıkça belirtilmek
 2. Öğrenciden beklenen davranışları belirlemek mesela saygılı ve empatik olmak gibi…
 3. Uygun olmayan davranışların düzeltilmesini sağlamak
 4. Etkili bir sistem geliştirmek için çabalamak
 5. Zor öğrenciler için alternatif seçenekler belirlemek, yani her zaman uyguladığınız sistemden farklı bir öğretme sistemi oluşturmanız esastır.
 6. Etkin bir rehberlik ve danışmanlık uygulayıp iyileştirici disiplin kuramını devreye sokmak
 7. Zor öğrencilere örnek olup, onların şevkini arttırmak
 8. Hümanist yaklaşmak
 9. Kırıcı olmamak ve ‘bunu öğrenmiyorsun anlamıyorsun’ tarzında ifade kalıpları kullanmama
 10. Olumlu davranışları bolca ödüllendirip, pekiştirmek… Bunu yapmak öğrencinin kolaylıkla öğrenmesini sağlar
 11. İyi davranış özellikleri gösterip, negatiften beslenmemelerini sağlamak ve kötü sonuç örnekleri vermemek
 12. Öğrenci ile özel olarak konuşmak ve iyi iletişim kurmasında yardımcı olmak

Öğrencinize mektup

Merhaba sevgili öğrencim,

Geleceğe sağlam adım atman beni çok mutlu ediyor, çünkü ne istediğini çok iyi biliyorsun bu sebeple başarıya giden yolda daha da yükseliyorsun. Kendini tanıyıp farkındalığını geliştirmiş oluşun seni bu noktaya taşıdı şüphesiz…  Çevrene yaydığın pozitif enerji sayesinde diğer öğrencilere de yardımcı oluyorsun. Başarın onları da motive ediyor. Bir öğretmen için önemli olan öğrencisinin başarısıdır. Engellere takılmadan yoluna devam ettiğin sürece başarı arkandan gelmeye devam edecek. Tabi önemli olan mücadeleyi bırakmayıp sabırlı olmandı! Ne demişler ‘sabreden derviş muradına ermiş’ Zorluklarla karşı karşıya gelip onlara göğüs germek öğrenciler için bazen imkânsız gibi gözükse de, aslında tam tersidir. Eğer söze niyet ettim ben bu işi diye başlayan her öğrenci senin gibi hak ettiğini alır.

*Öğrencilerle anlaşmakta zorluk mu çekiyor ve onlara istediğiniz şekilde ulaşamıyorsanız, sizin için bunu çözüyorum. Bana her türlü soru sorup, destek alabilirsiniz. 

ResimLink - Resim Yükle