Deniz Akdemir Taşdemir

Lindos ile hayat çok keyifli!

  • 2 yıl önce
  • 4Dakika
  • 1175Sözcük
  • 58Görüntülenme

Unutmayın, dönüşüm önce kafada başlar, sonra bu dönüşüm hayatınıza yansır. Bugün burada Lindos isimli sürdürülebilir bir markanın eşsiz yolculuğunu satırlara aktardık!

Sürdürülebilir yaşama geçtiğimden beri, sürdürülebilir işletmeleri takip ediyor ve sürekli yeni yerler araştırıyorum. Bugün yeni bir yerle tanıştım, maceramı anlatmadan önce bu konu hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Dünyayı atıklarla doldurduk ve her şeyden daha üzücü olan ise, doğanın bizden intikam alıyor oluşu. Eko sisteme o kadar çok zarar verdik ki, Mayıs ayında kış mevsimini yaşıyoruz. Bunun sorumlusu bizleriz, eğer hepimiz kış uykusundan uyanmazsak çok yakında gezegenimizi kaybedeceğiz. İşte o zaman yeni nesillere kurak bir toprak kalacak.

Sadece tükettik, hiç düşünmedik o güzelim hayvanları ve doğayı, hazzımız için perişanlığa sürükledik. Duyarlı insanlar bunun için göz yaşı dökerken doğa da göz yaşı döküyor. Şunu iyi bilin ki, uyanışın zamanı ve yaşı olmaz, geç de olsa yapmak lazım. Bunun için de yazının girizgahından belirtmiş olduğum gibi sürdürülebilir bir yaşamı tercih etmemiz hem doğa için yararlıdır hem de bir yaşam stilidir. Doğadaki bitkiler sağlığımız için en büyük şifadır, kimyasallara oranla ise tedavi oranı yüksektir. Doğa ile bütünleştiğimizde, bütün kötülüklerden arınarak katarsis yaşarız ve kendimizi güvende hissederiz.

Eğer sağlığımız için kalıcı bir çözüm arıyorsak, acilen doğayı kendi haline bırakmalıyız. Bunun için, önce tek kullanımlık plastik ürünleri bırakmalı, sonra da refill sistemine geçmeliyiz. Sürekli dönüşüm halinde olup, eylemlerimizi elekten geçirelim ki, yaratıcı fikirlerle ortaya çıkabilelim.

Şimdi şunu düşünenler vardır, “zaten doğayı katleden katletti, bir de biz yapsak ne olur ki…” Bunu düşündüğünüz an zaten, insan olmayı unutmuşsunuz demektir ve umudunuz tamamen sona ermiştir. Bugün doğa hala ayakta duruyorsa, o güzel insanlar sayesindedir, bir kişi bile aramıza katılsa kardır.

Yapacağınız şeyler çok zor değil, bunu burada anlatmayacağım, ama bununla ilgili yazılarım çok yakında gelecek.

Lindos ile tanışmadınız mı?

Doğa aslında bizden çok daha güçlü, bir şekilde kendini yeniliyor ancak nesli tükenen hayvanların ölümü konusunda sizleri duyarlı olmaya davet ediyorum, tam da bu noktada devreye Lindos Naturals giriyor.

Tamamen sürdürülebilir ve yola çıkış hikayeleri çok ilginç. Deniz kaplumbağalarını kurtarmak için, bir kampanya başlatmışlar ve siz onlardan bir ürün aldığınızda ücretin bir kısmı yardıma gidiyor. Bundan daha büyük mutluluk olabilir mi? Tüketici ve üretici arasında kolektif bir bilinç oluşturup, halka sesleniyorlar, bunu yapmaktaki en büyük arzuları da negatifin yerine pozitifi koymak.

Tüm aşamaları öyle güzel düşünüp teati yapmışlar ki, sizi oldukça şaşırtıyorlar, çünkü insan olmanın anlamını vurguluyorlar. Hala aramızda iyi insanlar var, ne olur onları harcamayalım!

Bugün öyle mutlu oldum ki, bana yaşadığımı hissettirdiler. Hayatımda birçok yerden bir şeyler satın aldım, ancak insanı insan yerine koyan bu kadar özenli insanlar görmedim. Kutuları tamamen ekolojik! Hasır iple bağlanmış bir şekilde geldi. İçini açtığınızda da geri dönüşüm kartonları gördüm, pat pata sarmamış oluşları zaten yüz ifadem değişmesi için yetti de arttı bile! O an içimde kelebekler uçuştu. Kutunun içindeki geri dönüşüm kağıtlarına yazılmış notlar ve talimatlar ise oldukça sürprizliydi. İçinden hayat hikayelerini anlatan bir not, tohum kartı (kartı yırtıp içindeki tohumları toprağa ekebiliyorsunuz), teşekkür notu ve kaplumbağa çıkartmaları çıktı. İnsan kendini öyle özel hissediyor ki…

Lindos’tan sürpriz! 

Şimdi bu satırlarda size çok ilginç bir şey paylaşacağım. Lindos’tan ürün aldıktan sonra internette bez çantalara baktım ve satın almadım. Hatta sonra alırım diye düşündüm, açıkçası çok da içime sinmemişti. Lindos’un internet sitesinde ise şu nota gözüm ilişti: “Anneler gününe özel 8 Mayıs’a kadar vereceğiniz her siparişe Kaplumbağa çanta hediye”. Keşke hediye olarak gelse diye düşündüm ve iç sesim bana öyle güzel bir jest yaptı ki, kutunun içinden iki adet bez çanta çıktı. İki adet oluşunun sebebi, iki adet sipariş vermiş oluşumdu.

İyi ki satın almamışım, en güzellerine sahip oldum. Her daim haykırın, evren sesinizi duyar!

Sitelerinden aldığım ürünler 600 ml Kolonya ve Silikon saklama kabıydı. Bildiğiniz üzere silikonun plastik gibi bir zararı yoktur, zira Silikonun ham maddesi cam yapımında da kullanılan silis kumudur. Bu kumun yüksek ısıda sıvılaştırılması ve farklı işlemlerden geçirilmesiyle silikon elde edilir. Bu kap çok yönlü plastik kabı olduğu için hem ısıtabilir hem de dondurabilirsiniz. Dilerseniz de saklama kabı olarak kullanabilirsiniz.

Kolonya şişesi ise, yeniden doldurulabilir ve geri dönüştürülebilir plastiktir. (Ufak not: Kurucu Deniz Hanım diyor ki; “Bu ambalajları bize gönderdiğinizde yeniden doldurarak size ulaştırıyoruz.” ) Geri dönüşüm derecesi de ikidir. Yüksek Yoğunluklu Polietilen olarak adlandırılan bu plastik genelde, gıdalarla kullanımının güvenli olduğu kabul edilir. Daha çok süt, deterjan, oyuncak ve plastik torbaların imalatında kullanılıyor. Suya herhangi bir kimyasal karıştırmıyor ve uzmanlar tarafından en tercih edilen plastik olarak gösteriliyor. (Kaynak: https://hthayat.haberturk.com/

Cam ise tamamen sınırsız dönüşürken, plastiklerin dönüşüm oranı sınırlıdır.

Sonuç olarak; beni bu güzel yerle tanıştıran anneme buradan sevgilerimi yolluyorum. Lindos’tan alışveriş yapıp, bu keyfi sizin de yaşamanızı isterim. Çevreci olmasanız bile, oradaki adımları takip ederek hayatınızda ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun için önce kendinizi, sonra da doğayı sevmelisiniz. Kendinize yapacağınız, iyiliklerle hem doğayı kurtarır hem de hümanist tarafınızı ortaya çıkarırsınız. Denizlerimizi koruyan kurucumuz Deniz Hanım’a sonsuz teşekkürler. Çok duygulandığımı da belirtmek isterim. 

Kendinize iyi bakın ve doğa ile kalın!

Lindos hakkında daha fazla bilgi için;

https://lindosnaturals.com/

Abone Olun
Yeni yazılardan haberdar olun ve bizimle kalın