Ana sayfa » Eğitim ve Öğrenci Koçluğu
Hizmetlerim

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu

Eğitim ve öğrenci koçluğu ile ilgili yasal süreçler, kalite normları ve hizmet prosedürleri çerçevesinde; eğitim ve öğrenci koçluğu süreçlerinin iş organizasyonu ve süreç başlatma faaliyetlerini gerçekleştiren, eğitim ve öğrenci koçluğu sürecini yürüten ve bireysel mesleki gelişimini sağlayan nitelikli kişidir. Eğitim ve öğrenci koçu, danışanlarının kişisel ve profesyonel potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik farkındalık, gelişim ve çözüm seçeneklerini artırıcı ve bu yönde destekleyici çalışmaları yürütür. Koçluğun bir çok alanı vardır. En önemlileri yaşam koçluğu ile eğitim ve öğrenci koçluğudur. Eğitim ve öğrenci koçluğu hakkında bilgi vermeden önce koçluk nedir sorusunun cevaplarını verelim.

Arzu Çevikalp İstanbul Kadıköy Öğrenci Koçu – Armut

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu nedir?

– İnsanların daha iyiye, daha güzele, yüksek performansa ulaşması yolunda onlara destek sağlayan, çözüm araçları sunan bir daldır.

– Seans ile yürüyen, koç ile danışanı arasında oluşan özel bir profesyonel paylaşım sürecidir.

– “Koçluk yaklaşımlı iletişim yolları” ile hayatın tüm sahalarına girip buralarda da zenginlikler, farkındalıklar oluşturulabilir.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçluğu

 • Öğrencilerin kendilerini tanımaları, hedef belirleme ve kaynaklarını daha iyi kullanabilmelerine yönelik eylem planı yapmalarına destek sağlar.
 • Kişinin özelinde oluşturulur, gizlilik ve etik değerler çerçevesinde sunulur.
 • Katılımcıların durum değerlendirmesini yaparak; Öğrencinin okul başarısını artırmayı, öğrencinin okul başarısını artırmayı, kendine uygun hedefler seçmesini, etkin çalışmayı öğrenmesini, zamanı etkin kullanmasını, güçlü yönlerini açığa çıkartarak kullanmasını, doğru iletişim kurmasını, kendine güvenini geliştirmesini hedefler.

Arzu Çevikalp Öğrenci Koçu

Öğrenci Koçu Ne Yapar?

-Öğrenci koçu, öğrenciye eğitim hayatında çözüm üretici yaklaşımlarda bulunur.

-Öğrenci koçu öğrencinin, içsel dünyasında farkındalığını arttırır.

-Öğrenci koçu öğrencinin ders ve okul başarısının yanı sıra, hayat başarısı konusunda yön gösterir.

-Öğrenci koçu yeni bakış açıları geliştirerek öğrencinin kendini daha iyiye taşımasına yardımcı olur.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu

Eğitim ve Öğrenci Koçu

Eğitim ve öğrenci koçu gençlerin öğrenci olma kimliklerini anlamalarına,  gençlerin akademik hedefler belirlemelerine, gençlerin yeni öğrenme stratejileri geliştirmelerine, gençlerin davranışlarından sorumluluk almalarına, içten gelen motivasyon kaynaklarını keşfedip hayata geçirmelerine destek olur.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu İçin En Önemli 10 Anahtar Kelime 

*Misyon: Hayatta mutlaka herkesin bir misyonu vardır. Hayatın kendisi bir misyondur zaten! Eğer hayatınızda misyonunuzun ne olduğunu biliyorsanız hedefe oku saplamışsınız demektir. Misyonunu iyi bilen biri yaşam koçu olmaya adaydır ve aynısını öğrenci koçluğu için de söyleyebiliriz. Öğrencilerin misyonlarını oluşturma aşamasında devreye siz girersiniz. Bazı öğrenciler misyonlarının ne olduğunu bilemeyebilirler. Bir şeyi öğrenirler ama ne için öğrendiğini bilmezler. Önemli olan bu edinimin kazandırılmasıdır.

*Vizyon: Vizyon ileriyi görebilme ve tahlil edebilme yeteneğidir. Görebiliyorsanız varsınızdır! Ayrıca vizyon duygusal zekâ ile ilintilidir. Eğer vizyonunuz sağlamsa geleceğe emin adımlarla ilerlersiniz, bu da öğrencilerinizin geleceklerinin parlak olmasına vesile olur.

*Özgüven: Kendinizden emin olun ki, öğrencileriniz de kendilerinden emin olsun! Bunu bir bumerang etkisi olarak tanımlayabiliriz. Evrene ne atarsanız onu geri alırsınız. Özgüven olmadan ne siz, ne de öğrencileriniz yol alır.

*Farkındalık: Kendinizin farkında mısınız? Eğer kendinizi çözdüyseniz sıra öğrencileri çözmeye geldi, çünkü onlar sizin yansımanız. Aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz? Öğrencilerle kurulan bağ oldukça önemli olduğu için onlara farkındalık kazandırmanız gerekiyor.*Kendini tanıma: Kendinizi ne kadar tanıyorsunuz? Kimsiniz? Amacınız nedir? Önce bunları bulun ki, öğrencilere faydanız dokunsun.

*Gözlem: Öğrencilerinizi gözlemliyor musunuz? Öğrencileriniz derste nasıl davranıyor? Gergin mi, yoksa mutlu mu? Yapılan her bir eylemin bir nedeni vardır önemli olan o eylemin neden yapıldığını bulmak ve daha iyiye doğru yol alabilmek…

*Analiz: Neden ve sonuçları tartışarak verimli sonuçlar üretmek o sonuçların etkisini tartışmak…

*Empati: Empatik olmak öğrenci için çok önemlidir. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız öğrencilerinize de aynı şekilde davranın, onlar sizin hazineleriniz. Olayları negatif olarak ele almayıp olaylara sevgi ile yaklaşırsanız sorunları kolayca çözebilirsiniz. Sevgi içimizde filizlenen bir çiçektir ve o çiçeği her gün sulamalıyız.

*Anlayış: Anlayışlı olun ki, anlayış bekleyin

*Liderlik: Önce kendiniz lideri olun, sonra öğrencilerin, sonra da kitlelerin…!

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu

Eğitim ve Öğrenci Koçu olarak Performansı Azaltan 4 Kritik Neden 

Nedenler:

*Odaklanamama

*Mutsuzluk/kafaya takma

*Negatif enerji

*Depresif modBireysel Çözümler:

*Kafayı dağıtan kötü olayları bilinçaltına etiketlemeyip, onların direk çözümüne gitmek… Sorunları çözüp odaklanmayı arttırmak! Sorunları ötelememek!

*Neden mutsuz olduğunuzun kaynağını bularak o mutsuzluğu mutluluğa dönüştürmek ve mutsuzluğun etkisini kaldırmak… Önce mutsuzluk kabule geçilir, sonra ortadan kaldırılır. Mutlu olacağınız şeyleri yapmanız mutsuzluğun gitmesini sağlar.

*Negatif enerjiden uzak durarak sürekli pozitif düşünmek ve pozitif insanlarla beraber olmak

*Depresif moddan kurtulmak için bilinçlendirme çalışması yaparak, size nelerin iyi geldiğini bulmak ve onları içselleştirmek… Derin bir nefes alarak bir oh çekmek! Gergin ve depresif olmak, karşı tarafın da aynı şekilde olmasına sebebiyet verir. Yani ne ekerseniz onu biçersiniz, o nedenle ektiğinizi biçmeden önce iyi düşünün.

Kurumsal çözümler:

*Motivasyon toplantıları

* Farkındalık çalışmaları

* Bilinci arttırmak için düzenlenen seminerler ve proje bazlı araştırma-geliştirme çalışmaları

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçu olarak Zor Öğrenci İle İletişimi Geliştirme 

 • Öğrenciden beklenen olumlu davranışları açıkça belirtilmek
 • Öğrenciden beklenen davranışları belirlemek mesela saygılı ve empatik olmak gibi…
 • Uygun olmayan davranışların düzeltilmesini sağlamak
 • Etkili bir sistem geliştirmek için çabalamak
 • Zor öğrenciler için alternatif seçenekler belirlemek, yani her zaman uyguladığınız sistemden farklı bir öğretme sistemi oluşturmanız esastır.
 • Etkin bir rehberlik ve danışmanlık uygulayıp iyileştirici disiplin kuramını devreye sokmak
 • Zor öğrencilere örnek olup, onların şevkini arttırmak
 • Hümanist yaklaşmak
 • Kırıcı olmamak ve ‘bunu öğrenmiyorsun anlamıyorsun’ tarzında ifade kalıpları kullanmama
 • Olumlu davranışları bolca ödüllendirip, pekiştirmek… Bunu yapmak öğrencinin kolaylıkla öğrenmesini sağlar
 • İyi davranış özellikleri gösterip, negatiften beslenmemelerini sağlamak ve kötü sonuç örnekleri vermemek
 • Öğrenci ile özel olarak konuşmak ve iyi iletişim kurmasında yardımcı olmak

*Öğrencilerle anlaşmakta zorluk mu çekiyor ve onlara istediğiniz şekilde ulaşamıyorsanız, sizin için bunu çözüyorum. Bana her türlü soru sorup, destek alabilirsiniz. 

Öğrenci Koçu

Arzu Çevikalp Armut

Profesyonel bir yaklaşım ve uygun fiyatlarla hizmet vermekteyim.

TEKLİF AL

Armut

Tek tıkla aramıza katılın!

Posta listemize abone olun ki e-posta gelen kutunuza gelen yazılarımızdan haberdar olmanız kolay olsun.

Üyelik için teşekkürler

Bir şey yanlış gitti.

Arzu Çevikalp

Sözcükler ve İzler
Aydınlık günleri bekleyen bir yazar ve düşünür... Analiz eder, araştırır ve adalet arar. İnsan Hakları için canını dişine takar.
Bildiklerini sözcüklerin sihirli dili ile okuyucuya aktarır ve hiçbir zaman mücadeleyi bırakmaz. Kendine karşı farkındalığı geliştiğinden beri kalemi en kuvvetli silahı olmuştur. Edebiyat, siyaset, sinema ve tarih ilgi alanlarını oluşturur.

Yorum Bırak

Yorum yapmak için tıkla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ResimLink - Resim Yükle