Hobbinatur

Hobbinatur ile sabun yolculuğum

  • 2 yıl önce
  • 3Dakika
  • 807Sözcük
  • 36Görüntülenme

Kim demiş internet çer çöp diye! Eğer doğru insanı ve doğru işletmeyi bulursanız, kendinizi akışa bırakın. Hobbinatur isimli çok değerli butik bir üretici buldum ve hakkında yazmak istedim.

Sürdürülebilir doğal yaşama geçenler ve doğalı arayanlar mutlaka sabunlar hakkında araştırma yapmışlardır, ben de onlardan biriyim; çünkü sabun sürdürülebilir yaşamın bir parçasıdır ve kullanımı oldukça kolaydır. Yer kaplamaz ve plastik ambalaj kullanılmasını gerektirmez. Sabunu sabun kesesine ya da güvenli olan teneke veya çelik kaplara koyabilirsiniz.

Şu ara internette özellikle gördüğünüz “Yiyemediğinizi Cildinize Sürmeyin!” lafı birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu söze kulak asmanızı öneririm zira, cildimiz en önemli organımız olduğu için kullandığımız tüm ürünler cilt tarafından emilerek, hücrelerimize kadar ulaşır ve gözeneklerden içeri girerek tehlike çanları çalmaya başlar! Sanırsınız ki, kimyasalları ağız yoluyla almayınca bir şey olmaz, bu hiç fark etmiyor. Hangi yolla alırsanız alın sağlığınız için oldukça sakıncalıdır.  Kaliteli ve güven teşkil eden ürün kullanmak kadar mutluluk arttırıcı ne var ki?

Tabi doğalı ararken, gafil avlanmayın! Doğal ürün diye pazarlanan bazı ürünlerin içine kimyasallar katılıyor. O yüzden size önerim butik işletmeleri ve el yapımı ürünleri tercih etmeniz. Ne kadar endüstrileşirseniz, o kadar konvansiyonele yakın olursunuz.

İnternetten araştırma yapmayı seviyorum; çünkü bu yolla yüreği temiz üreticilerle tanışıyorum ve onlarla maceraya atılıyorum. Size o eşsiz maceramı anlatmadan önce, sabunlar hakkında dikkat etmeniz gereken önemli bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Sabunu sabun yapmaya yarayan en önemli kimyasal olan Kostik (NOAH) sodyum hidroksit olarak adlandırılan bir bileşiktir. Kostiğin içeriğinde sodyum, hidrojen ve oksijen atomlarını vardır. Kostik diğer bileşenlerle tepkimeye girerek farklı bir bileşene dönüşür ve tehlikesi kalmaz. Bazı kişiler kostiğe karşı tepkili olduğu için sabun üretme hayallerinden vazgeçmişlerdir, ama unutmayın ki içtiğimiz su da kimyasal bir bileşiktir.

Maalesef ki, kostiksiz bir sabun yapmak mümkün değildir, yapıyorum diyenler vardır, ama onlar sadece kendilerini o şekilde pazarlamaktadır. Önemli olan doğru bileşenleri kullanarak kostiğin sabunun içinde kalmamasını sağlamaktır. Aslında kostikten ziyade, doğal sabunun içine konulan diğer kimyevi maddelerdir, mesela parfüm bunlardan bir tanesidir. Doğal sabunda parfüm olmamalıdır, çünkü parfüm cildi tahriş eder, bitkilerin özleri parfüm yerine kullanılabilir. Sabunda, doğru malzemeleri, doğru oranlarda bir araya getirdiğinizde iyi bir sonuç almanız kuvvetle muhtemel…

Hobbinatur

Hobbinatur ile tamamen doğal üretim 

Gelelim sabun maceramın nasıl başladığına… Kostik bileşeninin zararlı olduğuna kanaat getirip, internette kostiksiz sabun aramaya başladım ve içime sinmediği için de şans eseri sabun üretimi yapan internet sitesine denk geldim. Butik olarak yola çıkıldığını okuduğumda, oldukça mutlu oldum ve iletişim kurmaya karar verdim. İyi ki de vermişim. İnstagramdan sabunları üreten kişiye yazdım ve öyle bir yanıt geldi ki şaşırdım. Hayatımda hiç bu kadar detaylı ve güvenilir bir yanıt almamıştım. Hiç bilmeyen biri bile o bilgileri okuyup, sabun hakkında her ince ayrıntıyı öğrenir.  Bana yazan kişinin beyaz yakalı olup, doğalı arama sevdasına düşmesi ise beni benden aldı!

Beyaz yakalı olmak gerçekten çok zor ve yıpratıcı. Aslında geç olmadan hepimiz, doğalı aramaya geçmeliyiz, zira diken üzerinde yaşıyoruz ve başkalarına hizmet ederek para kazanıyoruz. Sürdürülebilir yaşam için üretici olmanın yanı sıra, bunu sosyal girişimci ruhuyla ortaya koymalıyız ki, topluma bir faydamız olsun. Önce değişmeli, sonra da dönüşmeliyiz. Tabi başka üreticilere destek olmayı da ihmal etmemeliyiz, ancak bu şekilde büyürüz. Ayrıca hobbinatur’ün bana hediye ettiği sabunlar nice altından daha değerli, çünkü o sabunların içinde tertemiz bir ruh var.

Eğer bu yazıdan sonra sabunlara karşı ilginiz arttıysa ve sabun almak isterseniz Hobbinatur sizlere seve seve yardımcı olacaktır. Özel sabun da talep edebilirsiniz, ama bir şey almasanız bile kendisinin eşsiz bilgilerinden faydalanmanızı öneririm. Böyle insanlar kolay bulunmuyor!

https://www.instagram.com/hobbi.natur/

https://hobbinatur.dukkan.im/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Abone Olun
Yeni yazılardan haberdar olun ve bizimle kalın