Ana sayfa » Yaşam koçluğu

Yaşam koçluğu

İDEAL YAŞAM KOÇU NASIL OLMALIDIR?

 • Müşterilerin hayat içinde huzursuzlukları ya da memnuniyetsizliklerini gidermede veya hafifletmede yardımcı olur. Onlara özsaygı sorunlarında ve arzularına amaçlarına ulaşma konusunda destek olur.
 • Bir yaşam koçu öncelikle danışanı çok iyi analiz ederek, danışanın zihin yapısını ve nasıl düşündüğünü anlar.
 • Danışanın kişilik haritasını çıkartarak, doğru ve yanlışlarını görmesine yardımcı olur.
 • Yaşam koçu, danışanın kendini yeniden şekillendirme sürecinde yol haritası çizer. Danışanını büyük bir ilgi ve dikkatle dinler.
 • Danışanın elindeki kartları alıp, en iyi şekilde oynamasına, bazen oyunun kurallarını değiştirmesine ya da daha iyi bir oyun kurmasına yardımcı olur.
 • Yaşam koçu, danışanında yeni, güçlü, pozitif duygu ve düşünceler yaratarak onun değişimini destekler.
 • Yaşam koçu, danışanına sorumluluk verir. Danışanını asla yargılamaz, eleştirmez ve zorlamaz. Danışanına daima enerji, güç ve motivasyon sağlar.
 • Yaşam koçu seanslarda ve çalışmalarında sıfır sorumluluk alır. Çünkü bir yaşam koçu asla danışanını yönlendirmez, yönetmez, asla akıl vermez. Yaşam koçluğu çalışmalarında tüm sorumluluk danışandadır.
 • Bir yaşam koçu güçlü bir motivasyon ustasıdır. Her seansta danışanını daha güçlü ve kendine güvenen bir insan haline getirmek için onu motive eder.10-
 • Yaşam koçu, danışanına akıllı sorular sorarak, danışanının farkındalığını geliştirir. Koçluk seansları esnasında danışanının itirazlarını iyi çözümler. Koçluk seansları danışanın gösterdiği dirençleri ustalıkla çözer.
 • Yaşam koçu danışanı ile sohbet halinde olur. Bu sohbetler ile danışanın dünyasına girer, onunla uyumu yaratır. Empatik bir dinleyicidir.
 • Yaşam koçu danışanının duygusal banka hesabına güven, anlayış ve sevgi yatırarak, danışanına psikolojik oksijen verir. Zira bilir ki, karşısındaki insanın tek isteği anlaşılmak, sevilmek ve saygı duyulmaktır.

İDEAL YAŞAM KOÇUNUN SORMASI GEREKEN SORULAR

1-Kendini şu an hangi noktada görüyorsun?
2-İleriye yönelik planların neler?
3-Hayattaki amacın ne?
4-Belirlemiş olduğun misyon seni doğru yere götürüyor mu?
5-Kendini iyi tanıyor musun?
6-Kendinin farkında mısın?
7-Seni hayal kırıklığına uğratan ve ilerlemeni engelleyen sorunlar var mı?
8-Mutlu musun yoksa ‘mış’ gibi mi yapıyorsun?
9-Hayattan neler bekliyorsun?
10-Şu ana kadar seni en dibe ve en yukarı çeken şey neydi?

MİSYON VE VİZYON

Misyon: Bugün karşısındaki kişinin nasıl bir misyon üstlendiğini bilen ve onun başarıya ulaşma hedefini ikiye katlayan (gelecekte) bir koç ideal bir koçtur. Kişinin bulunduğu konumdaki başarısını ya da başarısızlığını ortaya koyarak onun o noktaya nasıl geldiğini araştırır. Yani bu şu demektir: kişi neleri nasıl yaptı ve nasıl bir yol aldı? özetle; misyon bugün ’dür.

Vizyon: Kişideki ışığı görebilen, doğru soruları sorarak farkındalığı arttıran, kalıplardan kendini soyutlamış, yenilikçi, kişinin sorunlarını dinleyen, çözüm üretici, kişinin güçlü yanlarını ortaya çıkaran, belirlediği hedeflere ulaşmasında yardımcı olan ve olumlu düşünce kalıplarını kişinin bilinçaltına yerleştiren bir koç ideal bir koçtur. Son olarak ise şunu söyleyebiliriz: fütüristtik bir kelime olan vizyon bir öğrencinin gelecekte, hangi noktada olmayı arzu ettiğini (hatta hayal ettiğini) ortaya koyarak; bugün ve gelecek arasında bir köprü kurar. Vizyon ulaşmak istediğimiz yer olduğu için ideal koç önemli bir rol oynar. Özetle; vizyon gelecektir.

 

ResimLink - Resim Yükle