Ana sayfa » Arzu Çevikalp Hakkında

Arzu Çevikalp Hakkında

1982 yılında İstanbul’da doğmakla başlayan hayatım, kendimi bilip kalemi elime aldığım anda anlam kazandı. Ancak şiir, deneme ve öykü yazmak bana yetmez oldu. Alanlarımı genişletmek üzere yepyeni türlere doğru yelken açtım. Film eleştirileri, kısa haberler ve diğer muhtelif sinema yazıları bunların en yerinde örnekleridir. Sanırım adımın “Arzu” olmasından ötürü yazı yazmayı arzuluyorum. Çünkü yazmak sonradan edinile gelmiş bir mecburiyet değil doğuştan gelen bir reflekstir. Yazı farklı duygularla ve farklı şekillerde ortaya çıkar. Belli bir tarzı, şekli, kalıpları cümleleri yoktur benim için… Sigara tiryakileri için sigara içmek nasıl bir alışkanlıksa, benim için de içimdekileri kaleme dökmek “sigara” içmekten farksızdır. Diğer bir deyişle sigaranın ucundan çıkan dumandır. Tanımadığımız insanlara kendinizi anlatmanın en güzel yolu yazmaktır. Sinema sevdamın sebebi bence filmci bir aile içinde büyürken içimde filizlenmesidir.

Eğitimimi de bu yönde geliştirerek Yeditepe Üniversitesi’nin İletişim Fakültesine bağlı olan Görsel İletişim Tasarımı bölümünden mezun oldum. Çok kısa bir süre sonra Yeditepe Üniversitesi’nin Gazetecilik ve Medya Yönetimi Yüksek Lisans programına kayıt oldum. Yabancı dil konusunda da kendimi geliştirdim. İspanyolca ve İngilizceye olan merakım nedeniyle çeşitli eğitimler aldım. Yeditepe Üniversitesi’nde Türkçe-İspanyolca, İspanyolca-Türkçe çeviri yaptım. Yetmedi şirketlere çeviri yaptım. Sürekli öğrendim halen de bu hobimi geliştirmekte ve devam ettirmekteyim. Hayatımın tekdüzeliğini çeşitlendirmek birçok kurslara katıldım. İlk olarak amacım içimdeki çocuğu dışarı çıkarmaktı. Bu nedenle Yonca Evcimik Kültür ve Sanat Merkezi’ne kayıt olarak, modern dans ve tiyatro eğitimi aldım. Bu da yetmedi Digital Film Academy “Kamera Önü Oyunculuk” dersleri aldım. Ardından yazarlığı kalıcı kılmak uğruna; Portakal Ağacı’nın açtığı “Bir Film Nasıl Okunur…” adlı eğitim programına katıldım. Hem filmleri doğru bir şekilde okumak hem de onlara yeni anlamlar yüklemek için eğitim almam gerektiğine kanaat getirdim. Çünkü filmi film yapan metaforlardır. Yazı yazmak çok yönlü bir sanat olduğu için dur durak bilmeden sinema aşkıyla yanıp tutuşan biri olarak “Senaryo Teknikleri“ kursuna kayıt oldum. Bu kurs hayatımı şekillendirdi.

Bu yolda ilerlemeye devam ederken, değişik alanlara ve yeniliklere yelken açtım. Yaşam koçluğu ve eğitim koçluğu üzerine eğitimlere alarak, insanların ışığı ve enerjisi olma istedim ve halen bu misyonumu sürdürüyorum. Bir dil bir insan düşüncesine inanmayı vazgeçmediğim için de bir süre İspanya’ya gidip eğitim aldım ve bu eğitimim doğrultusunda uzun bir süre (6 yıl) yeminli çevirmenlik yaptım. Sadece İspanyolca’nın yeterli olmadığına kanaat getiren ben İtalyanca, Portekizce ve az Almanca öğrendim.  Tüm bunları yaparken çok önemli bir şeyi keşfettim, o da internet sitesi kurmak oldu. WordPresse her zaman büyük bir ilgim vardı, yıllarca araştırdım, bir sürü makale okudum ve iş nihayetinde icraate geldi. Önce sinema sitemi sonra da kişisel sitemi kurdum. WordPress, Dijital Pazarlama konusunda her türlü danışmanlık desteği veriyorum. Danışmanlık desteği  verdiğim konularda bilgisi olan, olmayan herkesin sorularını yanıtlıyor ve site kurmayı bilmeyenlere wordpress sitesi kuruyorum. Logo, düzenleme ve tasarımsal bazı değişiklikler (gücüm yettiğince) tarafımdan yapılıyor. Sürekli öğrenmeye açık biri olduğum için şu sıralar vakit Fransızca çalışıyorum ve içimdeki aşkı canlı tutuyorum çünkü Fransa’yı boydan boya gezmek istiyorum!

Ekşi sözlük’teki girdilerime şu linkten https://eksisozluk.com/biri/samimi-yazar

Milliyet.com.tr / PembeNar.Com‘daki köşemi de şuradan inceleyebilirsiniz. milliyet.com.tr/ arzu-cevikalp/yasam/pembenar-yazilari 

http://www.haberturk.com/yazar/arzu-cevikalp

Hurriyet Kelebek için ürettiğim yazılar için; http://www.hurriyet.com.tr/arama/#/?page=1&key=arzu%20%C3%A7evikalp&where=/&how=Article,Column,NewsPhotoGallery,NewsVideo&platform=/&isDetail=false

Habertürk Ht Hayat Kültür Sanat yazılarım için; http://hthayat.haberturk.com/liste/arama?ara=Arzu%20%C3%87evikalp

ResimLink - Resim Yükle