Arzu Çevikalp-Hakkımda

Arzu Çevikalp

Arzu Çevikalp kimdir?

Arzu Çevikalp, 1982 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukken bale, piyano gibi eğitimlerin yanı sıra cam boyama, seramik ve resim dersleri aldı. Lisans eğitimine Maltepe Üniversitesi – İç Mimarlık ile başlayıp ikinci sınıfta eğitimini yarım bıraktı. Sinemaya, resme ve tasarıma olan tutkusu nedeniyle Yeditepe Üniversitesi – Görsel İletişim Tasarımı lisans bölümünü bitirdi ve yine aynı üniversitede Medya ve İletişim Yönetimi alanında yüksek lisansını yaptı. Sanatla bağı hiç kopmayan Çevikalp, bu alanda da kendini yetiştirdi ve birçok sanat akımıyla haşır neşir oldu. Resimde kusursuzluğu değil bütünlüğü ve derinliği aradı. Canlı renkleri tercih etti. Karl Schmidt – Rottluff, Monet, Dali, Rembrandt, Van Gogh ve Pierre Auguste Renoir, David Hockney, Henri Matisse, Pablo Picasso gibi sanatçılar en sevdiği ressamlar arasında. Şimdilerde Talens, Derwent ve Fabriano markalarının resmi “sanat elçiliği”ni yürütmektedir. Türkçe hariç yedi dil bilen Çevikalp, on beş yıldır sanat alanında köşe yazısı yazmaktadır.  Tasarım ve resim çalışmalarına @arzucevikalpart instagram profilinden ulaşabilirsiniz.

Sanat Anlayışı “Sanat yaraları saran bir ilaçtır”

İçimden geçenleri özgürce ortaya koyarak özgünlüğe doğru yol alıyorum. Kuralım yok, sanatın beni götürdüğü yerdeyim. İzlenimcilik, fovizm ve kübizm akımlarından beslenmeyi çok seviyorum. Seri resimler yapmayı tercih etmediğimden dolayı, tablolarımda alamet-i farikayı yakalamaya çalışıyorum. Ne kadar değişik ve sıra dışı olursa o kadar anlamlı. Her tablonun bir ruhu var ve o ruhu yansıtmaya çalışarak hem derdimi ortaya koyuyor de hem içsel dışavurumu gerçekleştiriyorum. Aslında bir bütün olarak ele aldığım sanat bana yapbozun parçalarını birleştirir gibi hissettiriyor. Bunu yaparken multidisipliner yapıdan uzaklaşmıyorum, çünkü günümüzün sanatsal projelerinde bu yapı gözetiliyor.

Sözün özü, ben sanatsal bir yolculuğa çıktım ve umarım bu yolculuk kalıcı olur.  Tüm çalışmalarımı ve fikirlerimi sizinle paylaşacağım. Umarım faydalı olurum. Değişik fikirlerim ve tekniklerim var. Özgür olmayı seviyorum ve içgüdülerimle hareket ediyorum. Olana bağlı kalmıyorum ve kendi duygularımı katıyorum. Değerli ressamlar ve sanatçılar ile röportajlarımı kaçırmak istemiyorsanız, beni takipte kalın! 

Şu an Üçka Kırtasiye bünyesindeki Derwent&Fabriano&Royal Talens markalarının sanat elçiliğini üstlenmekteyim. En büyük arzum kendi boyalarımı üretmek ve bu yolda benimle olanlara ışık tutmak… 

https://www.uckaltd.com/sanat-elcilerimiz

Sanata ek olarak, Google Adsense Topluluk’ta ürün uzmanlığı yapmaktayım. Teknolojiye olan merakım nedeniyle kendimi Dijital Pazarlama alanında sürekli geliştiriyorum. Son zamanlarda ise pandemik dünyanın bizi içine attığı sanal ortamda siber güvenlik üzerine araştırmalar yapıp eğitim alıyorum. 

İspanyolca Yayınları

İspanyolca Röportaj-Funcinema

2018 Cecilia Atán ve Valeria Pivato

http://www.funcinema.com.ar/2018/01/cecilia-atan-y-valeria-pivato-crecer-es-desafiar-dia-a-dia-nuestro-destino/

İspanyolca Röportaj-Funcinema

2018 Paulina García

http://www.funcinema.com.ar/2018/02/paulina-garcia-no-hay-destino-sin-casualidad/

Bilimsel Yayınları

Çevikalp, Arzu. Günümüzde Şiddetin Medya Aracılığıyla Pazarlanması ve Ürünlerin Sanatsal Şiddete Dönüşerek Estetikleşmesi. The Journal of  Academic Social Science  102  (22/2020), 505-521.  http://dx.doi.org/10.29228/ASOS.41599

Çevikalp, Arzu. Semiotic Psychoanalysis of Mulholland Drive and Uncanny Movie Director David Lynch. International Journal of Social Sciences   IJSS, 2020, Volume 4, Issue 18, p. 66-82.

Arzu Film                                                                                                                         

Yönetim Kurulu

Arzu Film şirketini 1964 yılında Ertem Eğilmez kurmuştur. Bu şirket onun ismiyle paralel olarak anılır olmuştur. Arzu film şirketini iki dönem olarak ele almak gerekir. Birinci dönem Ertem Eğilmez’in olduğu dönemdir. Ertem Eğilmez dönemi, şirketin kurulduğu 1964 yılından 1989 yılına kadar olan dönemdir. Bu dönemde şirket genellikle Ertem Eğilmez’in ve Kartal Tibet’in yönetmen olduğu filmlerin yapımcılığını üstlenmiştir. Bu dönem şirketin efsane filmlerini yaratma ve marka olma dönemidir. Nasıl günümüzde Warner Bros yapımını gördüğümüzde bu film kalitelidir diyorsak o dönemde de Türk izleyicisi Arzu Film için aynı durumu düşünüyordu. Arzu Film şirketi bu dönemde farklı tarzlarda denemeler yapsa da genelde geniş kitlelerin ilgisini çekebilen güldürü ögeleriyle bezeli filmlerin yapımcılığını üstlenmiştir. Bu durum Ertem Eğilmez’in vefatından sonra da devam etmiştir.

Seminerler&Söyleşiler

Hababam Sınıfı Söyleşi, Türkan Saylan Kültür Merkezi                                            

86. Oscar Değerlendirme Söyleşi, Cevap TV            

Hababam Sınıfı Söyleşi, Malatya Park AVM                                                                        1

Kanal D Ana Haber Hababam Sınıfı Söyleşi, Adile Sultan Kasrı                                       

Festivaller & Jüri Üyelikleri

Sekans Sinema Grubu Film Eleştirisi Yarışması/Seçici Kurul, Ankara                               

Mannheim Türk Film Festivali/Jüri                                                                                      

International Online Film Critics’ Poll /Seçici Kurul                                                               

Ödüller & Burslar

Hababam Sınıfı Sergi Plaketi, Adana Altın Koza                                                              

Üniversite bursu, Medya ve İletişim Yüksek Lisans, Yeditepe                                     

Ertem Eğilmez Vefa Ödülü, Frankfurt Film Festivali                                                                                      

Hababam Sınıfı En İyi Film Ödülü, Sinema Dergisi                                                                

İspanyolca Başarı Belgesi, Yeditepe Üniversitesi                                                           

Siteleri

Adsense Türkiye – https://www.adsenseturkiye.com.tr – Yönetici

Sinegazete – https://www.sinegazete.net – Kurucu ve Yönetici

Dijitallesiyoruz – https://www.dijitallesiyoruz.net – Kurucu ve Yönetici

Dijitallesiyoruz – https://hizmetler.dijitallesiyoruz.net – Kurucu ve Yönetici

https://g.page/r/Cc5R560zq0FxEAg/review

Arzu Çevikalp CV (Ingilizce)

Abone Olun
Yeni yazılardan haberdar olun ve bizimle kalın