Ana sayfa » Çocuklar günün 6 saatini sosyal medyada geçiriyor
Sosyal Medya

Çocuklar günün 6 saatini sosyal medyada geçiriyor

sosyal medya
  • 1 sene önce
  • 4Dakika
  • 807Sözcük
  • 38Görüntülenme

Find My Kids uygulamasını kullanan anne babalar, çocuklarının hem konumunu hem de cep telefonunda ne kadar zaman geçirdiğini görebiliyor. Dünya çapındaki 3,5 milyon kullanıcısının verilerini anonim olarak değerlendiren Find My Kids, 7-18 yaş arası çocukların sosyal medya kullanım tercihlerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’deki çocukların günlük ortalama sosyal medya kullanımı 6 saate ulaşıyor. Dünya genelinde ise bu süre 8,5 saat civarında.

4 Ağustos 2022

Ebeveynlerin çocuklarının nerede olduğunu görmelerini ve telefon kullanım alışkanlıklarını incelemelerini sağlayan mobil uygulama Find My Kids’in verilerine göre, Türkiye’de 7-18 yaş arası çocuklar günün yaklaşık 6 saatini sosyal medyada geçiriyor. Dünya genelindeki çocukların günlük sosyal medya kullanımı ise 8,5 saate ulaşıyor. Dünyada 3,5 milyon, Türkiye’de 60 bin aylık aktif kullanıcısı bulunan Find My Kids sayesinde anne babalar çocuklarının ekran kullanım süresini ve bu süre içerisinde hangi uygulamalarda ne kadar zaman geçirdiklerini kolayca görebiliyorlar. Böylece gerekli gördükleri önlemleri zamanında alıp, çocuklarını olumsuz bir durum yaşanmadan önce uyarma imkanına sahip oluyorlar.

Konu ile ilgili bilgi veren Find My Kids Ülke Müdürü Neşen Yücel, Türkiye’deki çocukların en çok kullandığı sosyal medya uygulamalarında ilk iki sırada video uygulamalarının yer aldığını söyledi: “İlk sırada TikTok, ikinci sırada YouTube yer alıyor. Çocuklar her iki uygulamaya da günde yaklaşık birer saatlerini ayırıyorlar. Diğer bir popüler uygulama olan Instagram’da geçirilen süre de bir saate yaklaşıyor. Türkiye’deki çocukların sıklıkla kullandığı diğer uygulamalar Facebook, WhatsApp ve Snapchat şeklinde sıralanıyor. Find My Kids’in uygulama kullanımı takip özelliğinden anne babalar yoğun olarak yararlanıyor. Çünkü sosyal medya üzerinde kontrolsüz iletişim neticesinde ortaya çıkabilecek akran zorbalığı, taciz, vb gibi tehditlerden çocuklarını korumak istiyorlar. Bunun için de çocuğun hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiğini görebilmek, gerekli tedbirleri zamanında almak adına büyük önem taşıyor.”

Dünya genelindeki çocukların kullanım alışkanlıkları incelendiğinde Türkiye’dekine yakın bir tablonun ortaya çıktığını ama bazı önemli farklılıklar bulunduğunu belirten Neşen Yücel, “Uygulamalar benzerlik gösterse de ortalama kullanım süresi açısından farklılıklar var. Örneğin, TikTok’un dünyada günlük kullanım süresi 2 saatin üzerinde ve ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki YouTube’un kullanımı ise 1,5 saate yaklaşıyor. Türkiye’deki listede yer almayan Roblox uygulaması ise bir saatlik süresi ile dünyada üçüncü sırada bulunuyor. Listenin kalan kısmı Instagram, Facebook ve WhatsApp şeklinde sıralanıyor,” dedi. 

Find My Kids, veri güvenliği ve gizliliğini tüm çalışmalarında en ön planda tutuyor. Bu çerçevede sahip olduğu kidSAFE sertifikası, Find My Kids uygulamasının bağımsız olarak incelendiği ve online güvenlik/gizlilik açısından belirlenmiş uluslararası standartları karşıladığı anlamına geliyor. Find My Kids kullanıcısı anne babalar çocuklarının telefonda hangi uygulamaları ne kadar süreyle kullandığını görebiliyorlar. Bununla birlikte, veri güvenliği ve kişisel bilgilerin gizliliğine büyük önem veren Find My Kids, çocukların sosyal medya yazışmalarını ya da kiminle iletişim kurduklarının bilgisini kesinlikle kaydetmiyor.

Find My Kids tarafından kullanıcı eğilimlerine ilişkin anonim olarak yapılan araştırmaya göre 7-18 yaş arası çocukların dünyada ve Türkiye’de sosyal medya kullanımına ilişkin sıralama şu şekilde oluşuyor:

Türkiye’de çocukların en çok kullandığı uygulamalar:

Uygulama              Ortalama Süre (dakika)

1-     TikTok                              72

2-     YouTube                          59

3-     Instagram                     54

4-     Facebook                         28

5-     WhatsApp                        33

6-     Snapchat                          14

7-     Diğerleri                            108

Dünyada çocukların en çok kullandığı uygulamalar:

Uygulama               Ortalama Süre (dakika)

1-     TikTok                              127

2-     YouTube                          89

3-     Roblox                              60

4-     Instagram                         49

5-     Facebook                         42

6-     WhatsApp                        36

7-     Diğerleri                            112

Find My Kids hakkında:

ABD merkezli Geo Track Technologies tarafından geliştirilen mobil uygulama Find My Kids, anne babaların çocuklarının konumunu gerçek zamanlı olarak takip edebilmelerini sağlıyor. Geo Track Technologies’in GPS takip teknolojilerindeki uzmanlığı sayesinde gelişmiş takip özellikleri sunan uygulama, acil durum bildirimi gibi güvenlik odaklı özellikleri ile de öne çıkıyor. Dünya genelinde 40 milyondan fazla indirilen, 150 ülkede 45 farklı dilde kullanılan Find My Kids’in ekibi 100’ü aşkın kişiden oluşuyor.

Arzu Çevikalp

Sözcükler ve İzler
Aydınlık günleri bekleyen bir yazar ve düşünür... Analiz eder, araştırır ve adalet arar. İnsan Hakları için canını dişine takar.
Bildiklerini sözcüklerin sihirli dili ile okuyucuya aktarır ve hiçbir zaman mücadeleyi bırakmaz. Kendine karşı farkındalığı geliştiğinden beri kalemi en kuvvetli silahı olmuştur. Edebiyat, sanat, siyaset, psikoloji ve sinema ilgi alanlarını oluşturur. Edebiyat, sanat, ekolojik dönüşüm, sağlık, güzellik, siyaset, psikoloji, sinema, teknoloji ve siber güvenlik ilgi alanlarını oluşturur. Ayrıca Google Adsense Platin Ürün uzmanı ve adsenseturkiye.com.tr yöneticisidir.

Yorum Bırak

Yorum yapmak için tıkla

Sponsorlu Bağlantılar