Çayda Çıra Film Festivali

Çayda Çıra Film Festivali: Bu Çıra Sanatı Aydınlatıyor

  • 6 yıl önce
  • 2Dakika
  • 611Sözcük
  • 101Görüntülenme

Bu yıl 11. Kez gerçekleştirilen ve Elazığ’ın ev sahipliğini yaptığı Çayda Çıra Film Festivali 11 Mayıs’ta kapılarını konuklarına açtı. Benimde misafir olduğum ve bizzat deneyimleme fırsatı bulduğum festivalle gayet başarılı bir şekilde tamamlandı. 11 Mayıs’ta yağmurlu hava sebebiyle gündüz yapılacak kortej yürüyüşü iptal edilse de akşam yapılan açılış galası çok güzel geçti. Sinema ve dizi sektöründen birçok davetlinin katıldığı açılış galası ilk olarak geleneksel Elâzığ Çayda Çıra oyunuyla başladı. Ardından ‘’Anadolu’da Kadın’’ temalı kıyafet defilesini izledik. Sonra festival koordinatörü Serdar Kara’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisinin ve Elazığ Belediye başkanın konuşmalarını dinledik.  

Çayda Çıra Film festivali içerisinde hem uzun metraj hem de kısa metraj filmlerin yarıştığı bir bölüm bulunuyor. Bu sebeple finalist filmlerin kısa tanıtımlarının yapıldığı bir video ile finalist filmleri biraz daha yakından tanıma fırsatı bulduk. 7 dalda ödüllerin verildiği festivalin belki de en anlamlı bölümü ‘’Onur Ödülleri’’ bölümüydü. Yeşilçam’ın efsaneleşmiş ve akıllarda çok güzel bir yer edinmiş ustalara diğer yıllarda olduğu gibi bu yılda ödüller verildi.

11.Elazığ Çayda Çıra Film Festivalinin bu yılki sahipleri ise ‘’Sultan’’ filmi ile benim gönlüme taht kurmuş usta oyuncu Bulut Aras ve yine yılların eskitemediği değerli oyuncu Defne Yalnız oldu. Bu iki Yeşilçam yıldızının yanında son dönem dizilerinde performansı ile dikkat çeken oyuncu Serkan Kuru da ‘’Onur Ödülü’ alan sanatçılardan birisi oldu. Ödül töreni sırasında oyuncuların tanıtıldığı bölümde izlettirilen ‘’Sultan’’ filminden bir bölüm tüm izleyicilere farklı duygular yaşattı.

Çayda Çıra Film Festivali ve Açılış Galası

Açılış galası devamında davetlilerle çekilen aile fotoğrafı ile son buldu. Farklı sebeplerden ötürü festivalin geri kalan bölümüne katılamayacağım için değerli yapımcı, senarist, yönetmen ve oyuncularla fırsat buldukça bol bol sohbet ettim. Benim için en değerli bölümler gerçekten bu anlardı. Otel lobisinde usta oyuncu Bulut Aras, yazar Alican Sekmeç, Yapımcı Kamil Çevikalp ve Saim Saban’la yaptığımız sohbet gerçekten harikaydı. Bulut Aras’ın eski zamanlarda yaşadıkları zorluklara ve imkânsızlıklara rağmen ortaya çıkardıkları efsane filmlerin hikâyelerini dinlerken kendi kendime ‘’Günümüzdeki çok daha büyük imkânlara rağmen neden Yeşilçam sıcaklığını ve kalitesini yakalayamıyoruz?’’ sorusunu sordum. Yine bu sohbetlerde eski bir kısa filmci olan Alican Sekmeç ile yaptığımız konuşmalarda bana çok şey kattı. Yine değinmeden geçemeyeceğim başka bir kişi ise Serkan Kuru. Beraber öğlen yemeği yediğimizde gösterdiği samimi ve sıcak tavırları sebebi ile kendisine teşekkür ediyorum.

Yazımın sonuna gelirken festival koordinatörü Serdar Kara’ya, festival boyunca sürekli yanımızda olan genç festival ekibine, misafirperver Elazığ Ramada Otel çalışanlarına ve Elazığ halkına yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

Arzucevikalp.net adına katkıda bulunan Abdullah Düğer

Abone Olun
Yeni yazılardan haberdar olun ve bizimle kalın