Ana sayfa » Google Ürün Uzmanlığı Programı Nasıl İşler?
Dijital pazarlama

Google Ürün Uzmanlığı Programı Nasıl İşler?

 • 1 sene önce
 • 5Dakika
 • 1390Sözcük
 • 167Görüntülenme

Hemen hemen herkes şu ana kadar Google’da işe girmeyi veya Google ile daha yakından bağlı olmayı hayal etmiştir. Peki, sizce bu bir ütopya mıdır? Aslında her şey, herhangi bir şeyi ne kadar istediğinizle ve içinde olduğunuzla alakalıdır. Zaten hepimiz Google ile bağlantılı değil miyiz? Kimimiz kurumsal, kimimiz gönüllü, kimimiz de sadece kullanıcı olarak… Şu bir gerçek ki, farkında olarak veya olmayarak hem kullanmayı öğreniyor ve hem de deneyimlerimizi arttırıyoruz. Biz olmazsak, onlar var olmaz, onlar var olmazsa da biz var olmayız. Çünkü burada eş zamanlı bir ilişki söz konusu. Arz-talep dengesi oluşması için bazı değerlerin ve stratejinin varlığını sürdürmesi gerek, ama her şeyden önemlisi bu varlığın kalıcı olması adına yapılan çalışma…

Ezcümle, çok büyük bir kurumda işe girmeye niyetlenmeden önce o iş yerinin yapısını analiz edip, nasıl bir mekanizmanın işlediğini kavramak başarı adımlarını atmak demektir. Bütünü parçalara ayırıp inceleyerek, bütüne nasıl ve hangi yollardan erişildiğini keşfetmek bizi o işe daha da yakınlaştırır, yakınlaştıkça kendimizi ona ait hissederiz.

Gönüllü çalışarak, bizi ne tür bir hizmetin beklediğini kolayca anlayabiliriz, para kazanmaya odaklı olmadığımız için de ilgimizi canlı tutarız. Verimli çalıştığımızda da ödül alırız. İş kurumsal olduğunda ise, kendimizi kanıtlamak ve başarıyı hak etmek adına her yolu izleriz. Kısacası, kendimizi isteyerek hedefe ulaşmaya adarız. Kimse bizi bu konuda zorlamaz, buna hür irademizle karar veririz. Beynimizin içi, bilgisayar kodlaması gibidir, o kodlarla güncelleme yaparız, yani neyin iyi neyin kötü olduğuna kanaat getiririz.  

Hazır konu açılmışken, bununla ilgili bir hikâye anlatmak istiyorum. Çok eskiden penpal diye bir mektup arkadaşlığı hizmeti vardı. Dergilerin arka köşelerinde, penpal olmak isteyen kişilerin adresleri yazardı, biz de o adreslere mektup yollardık. Ben de bir gün Koreli bir kıza mektup yolladım ve bir süre sonra cevap geldi. Bir hayli mektuplaştık, ta ki yüz yüze tanışana değin… Bana en son mektubunda şunu aktarmıştı: “Bu benim son mektubum, çünkü İstanbul’a geliyorum.” Çok heyecanlanmıştım. O kadar çok gezdirdim ki, her gezdirdiğimde çantasından çıkarıp bir hediye veriyordum. Bunu neden yapıyorsun diye sorduğumda, “geleneklerimiz böyle” demişti. Çok şaşırmıştım. Birinden hediye almaya hiç alışkın değildim. Bunu neden mi anlattım? Çünkü Google’da kendisine gönüllü olarak yardım edenlere ve destek sağlayanlara iyi hizmetler sunuyor. Buna bazı hediyeler de dahil. Bu esasında ‘değer olgusu’ ile ilgili. Ne kadar çok değer verirseniz, o kadar çok değer görürsünüz. Hediye işin sadece, ödül kısmı.

Google çalışanına oldukça saygılı ve her bir çalışanı mutlu etmek için yeni inovasyonlar geliştiriyor. Malum teknoloji ile yarışmak neredeyse imkânsız, o bir roket ve biz de o roketi her gün ateşliyoruz.

Eğer siz de Google gönüllüsü olmak istiyorsanız, Google’ın sizi sevindireceği bir programı var. Adı da Ürün Uzmanlığı (eski adı Top Contribuitors). Bu programda toplam beş statü bulunuyor: Bronz, Gümüş, Altın, Platin ve Elmas.

Google

Google Uzman Statülerinin Özellikleri

-Gümüş Ürün Uzmanı: Ürün bilgilerini geliştirmekte olan yeni üyeler

-Altın Ürün Uzmanı: Bilgi sahibi ve aktif birer katılımcı olan güvenilir üyeler

-Platin Ürün Uzmanı: Mentorluk yaparak, içerik oluşturarak ve diğer yöntemlerle yardım sağlamanın ötesinde katkıda bulunan deneyimli üyeler

-Elmas Ürün Uzmanı: Katkıda bulunan üst sınıf uzman kişilerdir. Google ile bağlantı kurmak için ek fırsatlara sahip olurlar. Elmas Ürün Uzmanı sertifikası ise katkılarını takdir etmek üzere verilir.

Bu program nasıl işliyor?

Bu program, Google’ın üst kullanıcılarından oluşan topluluğudur. Bu uzmanlar Google ürünlerini severek kullanırlar ve küresel bir ağı temsil ederler. Bilgilerini severek paylaşırlar ve topluluktaki üyelere destek olurlar. Aslında onları gönüllü temsilciler olarak görebiliriz

Uzman olduğunuzda, özel rozetler kazanarak ürünler hakkında geri bildirimler verebilirsiniz ve her şeyden önemlisi Google çalışanlarına doğrudan erişebilirsiniz. Zaman zaman özel etkinliklere bile katılabilirsiniz. Her bir statünün kendine has avantajları vardır.

Bu programa nasıl katıldım?

Bir gün toplulukta Adsense hakkında yardıma ihtiyacım oldu ve düşünmeden yazdım. Sitemi Adsense reddetmişti ve çok üzülmüştüm. Yazan birkaç uzman oldu ama içlerinden biri vardı ki, beni çok mutlu etmişti. Öyle bir uzman hayatımda hiç görmedim, çünkü canı gönülden yazıyordu. Kabul olmayan sitem için, yetkilerle konuştu ve sitem onun (Yusuf Ergişi) sayesinde kabul oldu. İşte o kabul edilen site bu! Bugün her şeyi hem o uzmana hem de onun yetiştirdiği diğer uzmanlara borçluyum. Onların sayesinde Altın Ürün Uzmanı oldum. İçlerindeki yardım duygusu bana geçti. Burada en önemli şey şuydu: inanç ve azim.

Google

Bana inandılar ve ben de onların izinden gitmeye karar verdim. Faydayı gördüğünüz zaman ona tutunun, çünkü içinizdeki ışığı ancak onunla aydınlatabilirsiniz. Geldik işin en ilgi çekici tarafına…

Google dünyanın dört bir yanından en ileri seviyedeki PE’lerimizi iki yılda bir yapılan 3 günlük PE Zirvesi’ne davet ediyor. Bu aslında PE’lerin yaptığı katkılar neticesinde bir teşekkür mahiyeti… Maalesef Pandemi tüm bunları değiştirdi, artık toplantılar ve zirveler sanal olarak yapılıyor ve uzun süre de böyle olacak gibi görünüyor.

Şunu da belirtmek gerek; her toplulukta ayrı rozet kazanıyorsunuz, ürünler hakkında ne kadar çok katkıda bulunursanız şansınız o derece artıyor. Kriterleri sağlarsanız, yükselmeniz kolaylaşıyor. Topluluğun en önemli kuralı ise saygı ve seviye. Kullanıcılar ne kadar öfkeli olurlarsa olsunlar, onlara kibar bir şekilde yanıt vermeniz gerekiyor. Unutmayın siz bir yol göstericisiniz!

Sonuç olarak; kendinize bu konuda güveniyor ve bu işi yapabilirim diyorsanız, kaydolabilirsiniz. Ama kullanıcılar sizinle bağ kuracakları için onları yarı yolda bırakmadan ölçülü bir biçimde destek sağlamalısınız.

Katılımı ne şekilde yapacağım?

Productexperts.withgoogle.com‘da kaydolun ve kendinizi uzman olarak gördüğünüz ürünün toplumluluğuna gidin ve çözüm üretmeye başlayın. Bazen sorunları çözemediğiniz için kendinizi kötü hissetseniz de yardım ettiğiniz için kendinizi rahatlatın.

Edindiğim bir bilgiye göre; Google Topluluğun en genç uzmanlarından biri olan 18 yaşındaki Mustafa Çinkılınç’a Google katkılarından ötürü posta göndermiş. Bir diğer arkadaşımız ise Adsense Altın Ürün Uzmanı Eren Akkuş. Kendisi daha 18 yaşında ama oldukça başarılı ve akıllı bir genç. Gençlerin bu konuda oldukça önleri açık, pandemi ile birçok kişi teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Sosyal medya da bunu oldukça kolaylaştırdı. Her zaman belirttiğim gibi, teknolojik dünya artık gençlere ait, çok küçük yaştan itibaren her şeyi öğreniyorlar. Altın Ürün Uzmanı Doğukan Demir de oldukça ilgili ve yardımsever, önü oldukça açık. 

Google Platin Ürün Uzmanı 

Bir sonraki yazımda görüşme dileği ile… ☺️

https://adsenseturkiye.com.tr/

Arzu Çevikalp

Sözcükler ve İzler
Aydınlık günleri bekleyen bir yazar ve düşünür... Analiz eder, araştırır ve adalet arar. İnsan Hakları için canını dişine takar.
Bildiklerini sözcüklerin sihirli dili ile okuyucuya aktarır ve hiçbir zaman mücadeleyi bırakmaz. Kendine karşı farkındalığı geliştiğinden beri kalemi en kuvvetli silahı olmuştur. Edebiyat, sanat, siyaset, psikoloji ve sinema ilgi alanlarını oluşturur. Edebiyat, sanat, ekolojik dönüşüm, sağlık, güzellik, siyaset, psikoloji, sinema, teknoloji ve siber güvenlik ilgi alanlarını oluşturur. Ayrıca Google Adsense Platin Ürün uzmanı ve adsenseturkiye.com.tr yöneticisidir.

Yorum

Yorum yapmak için tıkla

 • hikayenizi çok güzel örüntülemişsiniz.. okuyucuyu katılım için motive ediyor.

  Google Gümüş ürün uzmanı “Birisi” 🙂

 • Merhaba Arzu 🙂

  Başarının sırrını çözen nadir insanlardan biri olduğunuzu bildiğim için, hakkımda yazdıklarınıza müteşekkirim. Süreç ile ilgili verdiğiniz değerli bilgilerle, insanlara yardımcı olmayı düstur edinmiş ve bilgisini paylaşmayı seven güzel insanlara gönderdiğiniz bu güzel özet davetiye için de ayrıca teşekkür ediyorum.

  Başarılarının devamını diliyor ve yakından takip ediyorum.

  İyi dileklerimle,
  Yusuf

 • Merhaba Arzu Hanım,
  Sizin gibi genç Türk kadınlarının özellikle bilişim alanında parlaması geleceğimiz adına umut verici, öncelikle tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.
  Adım Ümit Ziya Taner, http://www.yarisderece.com adlı bir sitem var ve 1 yıldır Google reklamları yayınlamak için uğraşıyorum. En son
  “Kazançlarınız risk altında: Gelirinizin ciddi oranda olumsuz etkilenmesini önlemek için bazı ads.txt dosyası sorunlarını düzeltmeniz gerekir.” mesajı geldi.

  WPS üzerinden yayın yapmaktayım ve ilgili alana gereli kodu yerleştirdim, hesabımı business plana kadar yükselttim ama aynı uyarıyı almaya devam ediyorum.

  Yayın hayatıma devam edebilmek ve sitemi geliştirmek için reklam yayınlamak zorundayım.
  Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olmanızı veya profesyonel bir çözüm getirmenizi rica etsem çok şey istemiş olur muyum.
  Teşekkür ve takdirlerimle

Sponsorlu Bağlantılar