Katar

Katar’da kaçırılmaması gereken beş sergi

  • 2 yıl önce
  • 3Dakika
  • 817Sözcük
  • 50Görüntülenme

Katar’da kaçırılmaması gereken beş sergi... Katar, 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

Ülkenin çeşitli otel, restoran, müze ve uluslararası spor etkinlikleri yelpazesi sayesinde seyahat edenler, Ortadoğu’nun en iyilerini tek bir yerde bulabiliyorlar. Dünyaca ünlü mimarlar tarafından tasarlanan müzeler ve galeriler Katar’ın merkezinde yer alıyor ve dünyanın dört bir yanından sanatsal etkinlikler dikkat çekiyor.

Katar Turizm, bu ay birçok yeni açılışla birlikte ziyaret edilecek sergilerin bir listesini hazırladı:

1) Virgil Abloh: Figures of Speech. 31 Mart 2022’ye kadar açık

28 Kasım 2021’de ne yazık ki vefat eden sanatçı ve tasarımcı Virgil Abloh’un Ortadoğu’daki ilk müze sergisi Figures of Speech, Virgil’in görsel sanatlardan müziğe, modaya, mimariye ve tasarıma uzanan çalışmalarına derinlemesine bir bakış sunuyor. Sergi, yerel ve uluslararası sanatçıların çalışmalarını destekliyor. Picasso ve Giacomoetti’nin eserlerinin yanı sıra yeni sergileri de içeren gelişen bir sanat merkezi olan İtfaiye İstasyonu’nda yer alıyor.

2) Christian Dior: Düşlerin Tasarımcısı. 31 Mart 2022’ye kadar açık

House of Dior’un Ortadoğu’daki ilk retrospektifinde Şeyha Moza bint Nasır’ın özel koleksiyonundan parçalar sergileniyor. Doha’nın Msheireb kent merkezindeki M7′ şehrinde yer alan haute couture elbiseleri ve Paris’teki Musée des Arts Décoratifs koleksiyonundan eserler sergileniyor ve Dior’un 75 yıllık yaratıcı tutkusunu kutluyor.

Katar

3) Lost in America- Jeff Koons. 31 Mart 2022’ye kadar açık

Jeff Koons’un Körfez’deki ilk sergisi, kırk yılı aşkın bir süredir 60’tan fazla sanat eserini sergiliyor. Massimiliano Gioni tarafından düzenlenen sergide, dünyanın en tanınmış çağdaş sanatçıların çalışmaları pop, minimalizm ve hazır sanat arasında köprü kuran ve dünyanın en tanınmış çağdaş sanatçılarından birinin olağanüstü kariyerine benzersiz bir bakış açışı sunuyor.

4) Kader Attia: Sessizlik Üzerine. 31 Mart 2022’ye kadar açık

Bu sergi, Fransız sanatçının mirası, sömürgecilik ve liberalleşme hakkındaki fikirleriyle eşsiz bir sergisidir. Silence’da sömürge sonrası travma temalarını ve son yıllarda devam eden psikiyatrik ‘onarımı’ sosyal ve bireysel düzeyde inceliyor. Sanatçının amacı ve küratöryel yaklaşımı, müze galerilerinde çeşitli seviyelerde ve görünümlerde yapılan çalışmalarla karşılaşırken izleyicinin duygusal ve fiziksel deneyimini teşvik etmektir.

5) Amerika’nın Kaslı Arabaları. 15 Şubat 2022’ye kadar açık.

İkonik otomobil modellerinin sergilendiği sergi, otomobillerin geçici ulaşım olarak değil, bir sanat eseri olarak algılanmasını sağlıyor. Diziliş, kendi hikayelerine sahip olan ve Amerikan otomobil sahnesinin değişen tarihine ve durdurulamaz evrimine bir bakış açısı kazandıran klasik otomobillere sahiptir.

Daha fazla bilgi için https://www.visitqatar.qa/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Katar

Katar Hakkında:

Katar, Basra Körfezi ile çevrili bir yarımadadır ve dünya nüfusunun %80’ine altı saatlik bir uçuşla erişilebilecek bir konumdadır. 2020’de Numbeo tarafından dünyanın en güvenli ülkesi seçilen Katar, dünyanın tüm gezginlerini misafire etmekten büyük mutluluk duyarken, 85’ten fazla ülkeden ziyaretçilere de vizesiz giriş olanağı sunuyor. Katar, inanılmaz çeşitlilikte, kolayca erişilebilen turistik mekanlara, Balina Köpekbalıkları ve Katar’ın sembollerinden görkemli güzellikte bir antilop türü olan Arap Oriksi dahil olmak üzere çok sayıda fauna ve floraya sahiptir. Katar’daki turistik deneyimlerin çoğunluğu kültürel özgünlük ve modernliğin benzersiz bir birleşimidir. Katar’da, ikonik müzelerden nefes kesen yükseklikte manzaralar sunan restoranlara, heyecan verici çöl maceralarından FIFA World Cup Qatar 2022™ dahil dünyaca ünlü etkinliklere kadar her türden gezgin ve bütçeye uygun seçenekler bulunuyor.

Katar Turizm (Qatar Tourism) hakkında:

Qatar Tourism, Katar’da turizmin geliştirilmesinden ve tanıtımından sorumlu ve ülkedeki turizm sektörün büyümesine katkıda bulunan resmi devlet kurumudur. Katar, tüm dünyadan insanların sanat, kültür, spor ve macerada benzersiz deneyimleri yaşamak için bir araya geldiği, ailece ya da iş için gelen ziyaretçilere hizmet veren, Mükemmel Hizmet anlayışıyla farklılaşan bir destinasyondur. Qatar Tourism, tüm turizm değer zincirini güçlendirmeyi, yerel ve uluslararası ziyaretçi talebini artırmayı, ülkeye yönelik yatırımları çekmeyi ve yerel ekonomide katma değer yaratmayı amaçlamaktadır. Katar Turizm Stratejisi 2030 çerçevesinde, 2030 yılına kadar yılda altı milyondan fazla uluslararası ziyaretçiyi misafir etmeyi hedefleyen Qatar Tourism, Katar’ı Orta Doğu’da en hızlı büyüyen destinasyon haline getirmeyi amaçlıyor.

https://www.instagram.com/arzucevikalpart/

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Abone Olun
Yeni yazılardan haberdar olun ve bizimle kalın